W pracy głównie siedzisz przy biurku i przed komputerem?

Obecnie życie człowieka zdominowała pozycja siedząca. Przyjmujemy ją zarówno w pracy, w szkole czy w domu podczas odpoczynku. Niestety jej konsekwencję odczuwamy wszyscy, choć pozycja siedząca nie wymaga od nas szczególnego wysiłku, to często jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych stawów, bólów kręgosłupa, a także cierpnięcia nóg i żylaków. Czy jest szansa, by zminimalizować ryzyko tych schorzeń? W jaki sposób poprawić warunki pracy siedzącej i czy dostępne są na rynku odpowiednie instrukcje ćwiczeń oraz sprzęt, który mógłby pomóc nam w tym zakresie?

Skutki pracy siedzącej

Podczas siedzenia spada aktywność serca oraz przepływ krwi, co sprawia, że stajemy się bardziej narażeni na urazy oraz zmęczenie. Dodatkowo skutkiem długotrwałego siedzenia są cierpnięcia i opuchnięcia nóg,
a w dalszej konsekwencji żylaki. Odczuwamy także bóle kręgosłupa, które bardzo często przekształcają się w poważne zwyrodnienia. Pracując długo przy komputerze możemy mieć problemy z trawieniem, wydajnością serca oraz czuć duży spadek sprawności fizycznej.

Zmieniaj pozycję, by zapobiec skutkom!

Ważne aby podczas pracy siedzącej możliwie jak najczęściej zmieniać pozycję ciała. Wygodna pozycja jest wtedy, kiedy dowolnie możemy zmieniać swoje położenie w sposób naturalny. Kluczowe zatem jest przygotowanie stanowiska pracy oraz rozmieszczenie poszczególnych przedmiotów w naszym biurze. Siedząc na odpowiednim krześle podczas pracy zmniejszamy ryzyko wystąpienia zwyrodnień o co najmniej połowę. Dobre krzesło to takie, które posiada: stabilną podstawę na kółkach, podłokietniki, regulację wysokości oraz podparcie części lędźwiowej kręgosłupa.

Zapobieganie bólom nóg

Mimo przerw co godzinę i spacerowania po biurze lub na zewnątrz, nie jesteśmy w stanie zapobiec upośledzeniom krążenia krwi w nogach. Niestety ich konsekwencją bardzo często są uporczywe żylaki.
Czy można temu przeciwdziałać? Tak, używając tzw. podnóżek. Jego stosowanie poprawia krążenie, ale
i zapobiega bólom kręgosłupa.

Mimo stosowania podnóżka nie rezygnuj z wykorzystania każdej możliwości poruszania się. Nie zostawiaj butelki z wodą na swoim biurku tylko pomaszeruj uzupełnić wodę w szklance do firmowej kuchni. Tam wstań kilka razy na palcach. Weź głęboki oddech! Kilka razy. Wyprostuj się. Otwórz klatkę piersiową. Może możesz zrobić kilka przysiadów? Pamiętaj, że najlepsza pozycja ciała to ta, którą przyjmiesz za chwilę. Ruszaj się tak często jak to tylko możliwe!

Twoja szyja a siedzący tryb pracy!

Budowa naszego kręgosłupa nie jest przystosowana do wielogodzinnej, trwającej latami pracy siedzącej. Kiedy siedzisz obciążenie kręgosłupa wzrasta o połowę w porównaniu do obciążenia w pozycji stojącej. Siedząc, pracując przy komputerze godzinami twoja głowa wysuwa się nadmiernie w przód co powoduje przeciążenie, a w konsekwencji osłabienie mięśni szyi które tracą przez to też swoje właściwości stabilizacyjne. Zadbaj o to aby monitor twojego komputera był na odpowiednim poziomie abyś nie musiała wysuwać głowy do przodu, patrzeć w dół czy też zawsze tylko w jeden bok. Najlepiej zawsze! miej ustawiony monitor przed sobą na odpowiedniej wysokości.

Cieśń nadgarstka i „łokieć tenisisty”

Słyszysz te nazwy po raz pierwszy? Nie,to nie schorzenia sportowców. Najczęściej to problemy osób które pracując w pozycji siedzącej nie mają dobrze zorganizowanego stanowiska pracy, podparcia pod nadgarstek, łokieć oraz źle dobrany fotel oraz wysokość biurka i monitora. Drętwienie palca wskazującego czy środkowego nasilające się podczas pracy lub w nocy to twój kłopot? Ból bocznej części łokcia szczególnie przy ruchach skrętnych przedramienia i brak siły chwytu ręki (trudno ci utrzymać kubek z kawą czy otworzyć butelkę z wodą) dokucza ci od jakiegoś czasu? Tych problemów nie możesz zaniedbać. Ciało daje ci sygnał, że to ostatni dzwonek i oprócz odpowiednio dobranych ćwiczeń potrzebujesz spotkania z fizjoterapeutą.

Długotrwała pozycja siedząca a twoje trawienie

Źle przyjęta pozycja ciała, siedzący tryb pracy może spowodować ucisk na jelita (właściwie na wszystkie organy wewnątrz jamy brzusznej). Mogą pojawić się kłopoty z wypróżnieniem a w konsekwencji pojawić się kłopoty z zaparciami, a nawet może pojawić się kłopot posiadania hemoroidów.

Pracując w pozycji siedzącej konieczna jest regularna aktywność. Daj się namówić na trening przyjemny, regularny, krótki i przynoszący efekty w postaci lepszego samopoczucia, zdrowych pleców, smukłego ciała oraz silnych mięśni. Obserwuj mojego bloga oraz kanał na YouTube. Konsekwentnie będę publikować treningi oraz wskazówki treningowe specjalnie dla Ciebie.


Zapraszam
Ania Podsiedlik
Założycielka Personal Pilates Studio/Dyplomowany nauczyciel metody Pilatesa/Trener Personalny/ Doradca ds żywienia osób zdrowych i aktywnych/ autorka programu ćwiczeń online wformiepo40.pl