Nawyki! Czym są i jak je zmieniać?

Nawyk to zautomatyzowane działanie, które wykonujesz bez specjalnego zastanowienia w odpowiedzi na konkretny bodziec…
..Dobrze jest przeanalizować swoje nawyki. Nasz mózg bardzo lubi nawyki bo dzięki nim może ograniczyć wydatkowanie energii na podejmowanie kolejnych nowych decyzji. Nawyki pozwalają mu zadziałać automatycznie oszczędzając energię….

Każdego roku miliony kobiet i mężczyzn postanawia!

 

Szczególnie w noworocznych postanowieniach pokładane są duże nadzieje, że tym razem na pewno się uda.
Nie sprawdzałam czy są badania naukowe, które mogłyby potwierdzić moje osobiste statystyki rozmów w kobietami, ale mam wrażenie, że najwięcej postanowień dotyczy zdrowszego odżywiania, a kolejne oczywiście dotyczą regularnej aktywności fizycznej. Żeby postanowienia przetrwały nie tylko przez styczeń i rzeczywiście doprowadziły nas do celu, musimy zrozumieć siłę dotychczasowych nawyków i proces zmiany.

 

Czym są właściwie nawyki? 

Nawyk to zautomatyzowane działanie, które wykonujesz bez specjalnego zastanowienia w odpowiedzi na konkretny bodziec. Ja kiedy słyszę pewien konkretny utwór muzyczny, to mam ochotę robić brzuszki 😉 Czemu? Dlatego, że w nastoletnim wieku ćwiczyłam w domu przed TV z kasety VHS ze światowej sławy modelką, która wykorzystała ten utwór podczas swojego treningu nagranego na tą kasetę VHS. To taki odruch! Takim odruchem też jest mata do ćwiczeń. Ponieważ od ponad 17 lat ćwiczę pilates regularnie, widząc matę, nawet kiedy kładę się na niej bez planu zrobienia treningu to wystarczy, że usiądę i …już zaczynam skupiać się na oddechu dolnożebrowym, na konkretnej postawie ciała i po chwili zaczynam się ruszać. Właśnie taki nawyk chcę pomóc ci zbudować podczas Pilatesowego Wyzwania, które organizuję 3-4 x do roku.

 

 

Zastanawiasz się jakie ty masz nawyki?

Łatwo to sprawdzić! Pomyśl o tym co robisz tuż po wstaniu? Pomyśl o tym co robisz tuż po wejściu do samochodu? A jak kończysz dzień? Co robisz przed snem? Jeśli jest coś co regularnie powtarzasz, to to jest nawyk. Inną kwestią jest czy to jest nawyk, który pomaga ci utrzymać zdrowie psycho-fizyczne czy nie.

 

Dobrze jest przeanalizować swoje nawyki. Nasz mózg bardzo lubi nawyki bo dzięki nim może ograniczyć wydatkowanie energii na podejmowanie kolejnych nowych decyzji. Nawyki pozwalają mu zadziałać automatycznie oszczędzając energię. To dobra wiadomość i zła zarazem bo jak wiesz nawyki mogą lepiej lub gorzej wpłynąć na naszą codzienność, samopoczucie i zdrowie.  Warto się nad nimi zastanowić. Tak jak mycie regularne zębów, regularna i umiarkowana aktywność fizyczna będzie nawykiem służącym zdrowiu, tak regularne picie słodkich napojów, sięganie po batonika po obiedzie już nie. Nawykiem jest też…..siedzenie! Dzisiejsze czasy zmuszają bardzo wielu ludzi do codziennego, długotrwałego siedzenia. Przemieszczamy się samochodami, korzystamy z windy, z pilota do TV. Siedzenie to trudny do przezwyciężenia nawyk i żeby się go pozbyć trzeba go….zastąpić lepiej wpływającym na zdrowie nawykiem. Eureki tutaj nie odkryłam przed Tobą!

 

 

Jak zmienić nawyki? 

Przyda się do tego twoja determinacja i chęć zerwania ze swoim starym nawykiem na korzyść rezultatów z budowania nowego nawyku. Twoja odpowiedź na pytanie DLACZEGO chcesz zmienić konkretny nawyk bardzo ci pomoże w sytuacjach kryzysowych. Ta odpowiedź powinna być widoczna dla Ciebie wszędzie. Możesz ją na kartce przykleić na lodówce, na lustrze, nosić zapisaną w kalendarzu lub zrobić grafikę na wygaszacz swojego telefonu czy komputera.

W procesie zmiany nawyków ważna jest NAGRODA! Myjąc regularnie zęby – wiadomo, nie musisz się przejmować próchnicą, bólem zębów i wydawać pięniędzy (nie małych) na leczenie próchnicy. Nagrodą za aktywny tryb życia (mam tutaj na myśli dobrze dobraną pod swoje potrzeby i możliwości aktywność) jest lepsze samopoczucie na co dzień, brak chronicznego bólu pleców, dobra kondycja psycho – fizyczna, sprawne ciało, lepsza odporność, zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia, otyłość, nowotwory czy depresja. Uprawiając regularnie umiarkowaną aktywność fizyczną wpływasz na lepszy sen w związku z tym lepszą regenerację organizmu. Jest o co powalczyć bo zmiana nawyków nie zawsze jest łatwa.

 

Zmiana nawyku w pojedynkę czy w grupie osób chcących tego samego co ty?

Wszystko zależy od typu osobowości którą jesteś. Moje doświadczenie pokazuje, że wiele osób motywuje się bardziej w grupie mając konkretne zadanie do wykonania w konkretym czasie, kiedy ktoś nadaje rytm wchodzenia w tą konkretną zmianę i tłumaczy dlaczego to tak ważne. Dlatego organizuję Pilatesowe Wyzwania online. Podczas PW pomagam ci zbudować nowy nawyk regularnej aktywności fizycznej i wykorzystuję je również aby nauczyć Cię podstaw pilatesu abyś miała/miał najlepsze efekty z możliwych swojego zaangażowania.

 

Jeśli tylko chcesz pracować nad nawykiem regularnej aktywności fizycznej obserwuj moje kanały społecznościowe lub zapisz się na mój newsletter. Na dniach poinformuję o konkretnej dacie kolejnego Pilatesowego Wyzwania w lutym 2023. Podczas PW będziesz przez 21 dni mieć konkretne zadania do wykonania we własnym domu (zajmie ci to od 7 do 35 minut). Będziemy raz w tygodniu spotykać się online na treningi pilatesu na żywo i panele Q&A podczas których odpowiem na twoje pytania i podzielę się z tobą swoją motywacją. Swoją motywacją podzielą się też z tobą dziewczyny z mojej społeczności, które korzystają z moich treningów pilatesu w formie video na mojej platformie treningowej pilatesu online, którą znajdziesz pod adresem treningi.wformiepo40.pl

 

Jeśli w twoich postanowieniach jest zmiana nawyku siedzenia na umiarkowaną i regularną aktywność fizyczną pozostanmy w kontakcie. ten adres treningi.wformiepo40.pl może się przydać!