Instruktor a nauczyciel pilatesu. Jaka jest różnica?

Nauczycielowi pilatesu, mnie,  zależy na tym, abyś była w formie na lata i systematycznie praktykowała pilates sukcesywnie budując swoją siłę z moją pomocą ponieważ widzisz w tym sens, cieszy cię to i jest to element twojej codzienności. 

Szesnaście lat temu zdecydowałam, że chcę zmienić moje życie. Czułam silną potrzebę aby moja praca zawodowa związana była z pomaganiem innym. Wiedziałam,że aby dobrze pomagać innym muszę najpierw pomóc sobie. Pracowałam w tym czacie wykonując pracę biurową na co dzień i studiując co drugi weekend. Czytaj – siedziałam ponad 10 godzin dziennie, a może i dłużej bo treningi miałam tylko 2 razy w tygodniu. Uporczywe bóle pleców, przeciążenia kręgosłupa, pogłębianie wady postawy, silna potrzeba schudnięcia i brak poczucia większego sensu w tym co robię na co dzień pchnęła mnie na drogę po której dziś twardo stąpam…

 

Stąpam i zmieniam nie tylko siebie – dziś już szczególnie wewnętrznie – ale zmieniam podejście dziewczyn, które ze mną praktykują pilates. Ale wracając do tematu wpisu…

 

Nie da się być nauczycielem w żadnej dziedzinie od pierwszego dnia wkroczenia na nową ścieżkę. Moja droga do pozostania dyplomowanym nauczycielem pilatesu trwała 11 lat. Otrzymałam tytuł od jednej z międzynarodowych szkół metody Pilatesa po szczegółowym szkoleniu oraz egzaminie (który w pierwszym podejściu oblałam zresztą, co było dla mnie najlepszym doświadczeniem w zawodzie i mojej nauce pilatesu). Przez tych pierwszych 11 lat wytrwale, systematycznie podnosiłam swoje kwalifikacje i to trwa do dziś. Uczę się samej metody Pilatesa, jak również pogłębiam wiedzę z zakresu szeroko rozumianej terapii ruchem oraz odżywiania ponieważ odkąd pamiętam chciałam sama nauczyć się odżywiać aby nie musieć się nigdy już odchudzać. Wiedza czyni CUDA! Ale wiedza to nie wszystko. Najwięcej pewności w tym co robię dało mi 16letnie doświadczenie z bardzo różnymi osobami, które mi zaufały i dzięki którym zrozumiałam na przestrzeni tych lat, że najważniejsze w mojej pracy nie jest trenowanie 3 razy w tygodniu, a systematycznie dokładanie „treningowych puzzli” w specyficzny dla każdej z osób sposób i dla każdego o zupełnie innym kształcie i w innym momencie naszej wspólnej pracy treningowej, praktyce pilatesu. Nauczyłam się pracy u podstaw i nabrałam pewności siebie,że nie muszę robić tego co ktoś ode mnie oczekuje a to co ja uważam za potrzebne jako nauczycielka pilatesu wnioskując po tym co widzę, jak rusza się konkretna osoba, jak oddycha, jaką pracę wykonuje, jak zbudowana jest emocjonalnie  i  jak odbiera otaczającą ją rzeczywistość.

 

Nie wystarczy wiedzieć jak wykonuje się poszczególne ćwiczenie aby być nauczycielem pilatesu. Nauczyciel pialtesu dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zmodyfikuje twoją praktykę pilatesu  pod twoje możliwości i twoje konkretne potrzeby na Tu i Teraz!

 

 

Uczę się pilatesu 16 lat. Od samego początku, praktykując wybrany przeze mnie zawód, uczę innych. Głównie kobiety ponieważ w 99 % to kobiety wybierają mnie sobie na swoją nauczycielkę pilatesu. Jestem nawet w stanie zgadnąć dlaczego 🙂

 

Uczę. To jest słowo klucz. Moja praca dla ciebie polega na tym aby nauczyć cię poprawnie ćwiczyć pilatesu i uświadamiać ci jak ważne jest zbudowanie mocnego fundamentu na którym będziesz budować swoją siłę (praca z oddechem, postawa ciała, poprawna pozycja w konkretnych ćwiczeniach, regeneracja). Przez 16 lat nieustannie ( z 6 miesięczną przerwą na macierzyński) doświadczam pracy z kobietami o różnych potrzebach, możliwościach ciała i celach w swojej praktyce. Nieustannie się rozwijam w dziedzinie pilatesu. Uczę się od mądrzejszych, bardziej doświadczonych nauczycieli i nauczycielek pilatesu, fizjoterapeutów. Wszystko po to, aby nie powielać bezmyślnie tego co gdzieś przeczytam tylko abym potrafiła przeanalizować konkretne ćwiczenie przez możliwości i potrzeby konkretnej osoby.

 

Praktykuję systematycznie przez te 16 lat na różnych etapach mojego życia w tym w ciąży i po porodzie dostosowując trening do potrzeb kobiety w tym okresie życia. Wiedza i doświadczenie,ciągła nauka, regularna praktyka własna oraz konkretna specjalizacja wyróżnia nauczyciela.

 

Nauczyciel to też osoba która zaangażuje się w twoją zmianę – nie bardziej niż ty, bo to ty tutaj decydujesz o sobie, ale pomoże ci się zmobilizować i uświadomi ci jak ważne jest to co robisz dla siebie w aspekcie długoterminowym.

 

Nauczyciel ma pasję do tego co robi i potrafi cię nią zarazić i nie ocenia cię tylko motywuje i zmienia ucząc cię potrzeb twojego ciała. Pokazuje mocne strony ciała i je wykorzystuje wzmacniając słabsze łańcuchy w ciele. Wartością pracy z nauczycielem nie jest płaski brzuch ale całościowy wpływ twojej praktyki pilatesu na twoje zdrowie.

 

Praca online stawia przed nami dwiema wyzwanie. Ty godzisz się chcieć bardziej niż zwykle zaangażować,a ja tworzyć regularnie jak najlepsze treści online z których będziesz mogła skorzystać w 100 % aby zadbać nie tylko o ciało lub dbać o nie przy okazji ale większy wysiłek włożyć w zrozumienie po co to robisz i jak to zrobić dobrze. Nauczycielowi nie zależy abyś zrobiła formę na najbliższy okres bikini, nie będzie cię oceniać i wyciskać z ciebie siódmych potów. Nauczycielowi pilatesu, mnie,  zależy na tym, abyś była w formie na lata i systematycznie praktykowała pilates i sukcesywnie budowała swoją siłę z moją pomocą ponieważ  widzisz w tym sens, cieszy cię to i jest to element twojej codzienności.

 

Zapraszam cię do wspólnej praktyki pilatesu w domu, krok po kroku.
Ania Podsiedlik-Ciebiera
Dyplomowana nauczycielka pilatesu
Założycielka Personal Pilates Studio
Założycielka szkoły dla instruktorów Personal Pilates School
Autorka treningów online dla zapracowanych kobiet http://www.treningi.wformiepo40.pl