Jak prawidłowo usiąść w siadzie skrzyżnym.

Dla wielu osób siad skrzyżny nie jest komfortowy. Może to wynikać z natury strukturalnej czyli ograniczonej ruchomości stawów biodrowych lub braku ruchomości kręgosłupa ale również problemów w stawie kolanowym, a to niesie za sobą wiele problemów napięciowych w obrębie aparatu ruchu jakim jest nasze ciało.

Pozycja siadu skrzyżnego często jest wykorzystywana podczas treningu pilatesu, ale również podczas praktyki jogi, medytacji  czy …zabawy z małym dzieckiem na podłodze. Wiem coś o tym 🙂

 

pozycja siadu skrzyżnego 

 

Dla wielu osób ten sposób siedzenie jednak nie jest komfortowy. Może to wynikać z natury strukturalnej czyli ograniczonej ruchomości stawów biodrowych lub braku ruchomości kręgosłupa, ale również problemów w stawie kolanowym a to niesie za sobą wiele problemów napięciowych w obrębie aparatu ruchu jakim jest nasze ciało. Napięcia te widoczne będą właśnie podczas próby przyjęcia pozycji siadu skrzyżnego.

 

nieprawidłowe przyjęcia siadu skrzyżnego 

 

Jeśli siad skrzyżny jest w twojej praktyce pilatesu, jogi czy chcesz medytować w siadzie skrzyżnym, nie chcąc narażać ciała na przeciążenia statyczne, zastosuj rozwiązanie dzięki któremu ta pozycja będzie dla Ciebie bardziej komfortowa.

 

Przede wszystkim włóż coś pod tyłek. To sprawi,że będziesz czuć większą przestrzeń w biodrach i łatwiej ci będzie uzyskać pozycję prostego kręgosłupa w tej wersji siadu.To może być kostka (dwie kostki) do jogi (jak na poniższym zdjęciu), to może być pilatesowy wałek. Usiądź stabilnie na środku podwyższenia, skrzyżuj nogi a jeśli nie będzie to komfortowe wyprostuj nogi rozstawiając je trochę szerzej niż biodra (nie jest pokazane na poniższym zdjęciu).Poczuj, że miednica jest osadzona w podłożu a ty utrzymując naturalne krzywizny kręgosłupa pociągaj czubek głowy w stronę sufitu. Zwróć uwagę aby obie talie były równe sobie (przestrzeń między ostatnimi żebrami i talerzami biodrowymi). Zwróć uwagę aby barki były opuszczone, wydłużaj szyję patrząc przed siebie a nie w górę i zwróć uwagę aby nie wysuwać głowy do przodu. Broda jest na lini twojego mostka. Twoje przednie żebra nie powinny wysuwać się przed twoje biodra. Kifoza odcinka piersiowego naturalnie zaznaczona.

 

pomocna modyfikacja siadu skrzyżnego 

 

Siedząc niepoprawnie nie tylko wpływasz negatywnie na kręgosłup, biodra czy kolana ale również wpływasz na mięśnie głębokie miednicy, które spychane przez ściśnięte organy wewnętrzne obciążajce mięśnie dna miednicy przyczyniając się między innymi do takich problemów jak wysiłkowe nietrzymanie moczu czy zaparcia czy ból w miednicy czy w dole brzucha. Ale idąc dalej, uciskane narządy wewnętrzne nie sprzyjają poprawnemu trawieniu. Poprawna postawa ciała, bez względu na to czy stoisz czy siedzisz wspomaga trawienie. A jeszcze bardziej wspomaga je …RUCH! dlatego ćwicz pilates ze mną! 

 

Jeśli moje wskazówki ci nie pomogły i nadal odczuwasz ból, duży dyskomfort szczególnie w okolicach stawu kolanowego, bioder i kręgosłupa i musisz ćwiczyć w tej pozycji skonsultuj  się koniecznie z fizjoterapeutą.

 

Ania Podsiedlik-Ciebiera
Dyplomowany nauczyciel metody Pilatesa
Założycielka Personal Pilates Studio/School
Autorka treningów pilatesu w formie video dla zapracowanych kobiet po czterdziestce i nie tylko www.treningi.wformiepo40.pl 

 

na zdjęciu: Ania Podsiedlik – Ciebiera
foto: Dorota Białkowska
Za możliwość wykonania  sesji zdjęciowej dziękuję kobiecemu studio ruchu – Kultura Fizyczna w Warszawie.