Pracujesz w pozycji siedzącej? Postaw na pilates!

Idealnie byłoby nie doprowadzać do negatywnych skutków ubocznych pracy siedzącej dbając o podstawy takie jak ergonomiczne stanowisko pracy, robienie częstych przerw. Im częściej będziesz się ruszać w ciągu dnia tym lepiej.

Dlaczego właśnie pilates jest dobrą metodą na problemy z kręgosłupem i brzuchem dla osób, które w pracy siedzą?

Na początek chciałabym się przyjrzeć konsekwencjom wielogodzinnego siedzenia.
Poniższe moje zdjęcie, gdzie moim celem było pokazanie jak NIE powinno się przyjmować pozycji siedzącej w siadzie skrzyżnym, trochę obrazuje sytuację.

 

Kiedy siedzisz przez 6-10 godzin dziennie – a to przecież możliwe, bo kiedy policzysz ilość godzin siedzących w pracy plus to, że zwykle podróżujesz do i z pracy w pozycji siedzącej, a jeśli do tego po pracy wypoczywasz na kanapie ….siedząc!to nie wiem czy tych godzin nie uzbiera się więcej niż 10!!! W konsekwencji możesz zacząć odczuwać ból całego kręgosłupa, sztywność w okolicy obręczy barkowej oraz bioder, z powodu zapadniętej i nieruchomej klatki piersiowej twoja przepona oddechowa nie będzie pracować prawidłowo utrudniając oddychanie i dotlenienie organizmu powodując tym bóle głowy, dekoncentrację, zamglenie umysłu. Takie długie siedzenie będzie miało również wpływ na dysfunkcje mięśni dna miednicy, problemy z trawieniem w związku z nieustannie uciskanymi organami wewnętrznymi nie pozwalając im prawidłowo pracować. Nieustanna pozycja siedząca to też ból kolan, problem z przepływem limfy, opuchlizną a w konsekwencji żylakami.

 

Sporo tego!

 

Co zatem robić? RUSZAĆ SIĘ! Zaraz odpowiem na główne pytanie, które postawiłam na samym początku ale chciałabym ci uświadomić, że najważniejsze jest aby nie dopuszczać do wielogodzinnego siedzenia bez ruchu. Po pierwsze wierć się! Wstań co 30 minut od biurka i przejdź się z jednego miejsca w drugie. Otwórz okno. Oddychaj!  A może uda ci się zejść schodami na dół budynku, przejść się dookoła i wrócić schodami. Zakładam, że zajmie ci to 10 minut, a wspaniale cię dotleni i poprawi krążenie. Zyskasz energię do dalszej pracy.

 

 

Idealnie byłoby nie doprowadzać do negatywnych skutków ubocznych pracy siedzącej dbając o podstawy takie jak ergonomiczne stanowisko pracy, robienie częstych przerw – nawet co 30 minut po 5 minut podczas których wyprostujesz się, skupisz się na oddechu, który będzie uruchamiał twoją klatkę piersiową, przejdziesz się szybkim krokiem z jednego miejsca w drugie. Im częściej będziesz się ruszać w ciągu dnia tym lepiej. A jeśli to możliwe każdego dnia zrobisz sobie w pracy ZDROWĄ PRZERWĘ W PRACY i wykonasz proste ale ważne ruchy kręgosłupa, barków, bioder i …będziesz oddychać pełną piersią!

 

A odpowiadając na pytanie dlaczego pilates jest fantastyczną metodą dla osób chcących przeciwdziałać skutkom pozycji siedzącej, opowiem ci o trzech głównych zasadach pilatesu, którymi się kieruje każdy dobry nauczyciel metody pilatesa.

 

Pierwszą z nich jest fakt,że podczas pilatesu bardzo dbamy o wydłużenie, które ustawia twój kręgosłup w naturalnych krzywiznach, które są najbardziej optymalne do przenoszenia przeciążeń, To wydłużenie aktywuje brzuch i mięśnie dolnych pleców robiąc też więcej przestrzeni dla organów wewnętrznych. Pozycja ta odciąża mięśnie dna miednicy, biodra i poprawia postawę ciała.

 

Druga kwestia to fakt, że w pilatesie skupiamy się na oddechu. Aby móc oddychać pełną piersią, dotlenić się i we właściwy sposób uruchomić mięśnie centrum ciała, wydłużenie o którym wcześniej wspomniałam jest konieczne.

 

Trzecia niezwykle ważna sprawa to, budowanie dzięki wydłużeniu, oddechowi i ćwiczeniom pilatesu silnego centrum ciała w tym mięśni brzucha, mięśni przykręgosłupowych oraz pośladków. Pilates wspaniale mobilizuje wszystkie stawy naszego ciała, które stworzone są do ruchu.

 

Nasze ciało jest stworzone aby się ruszać! Ruch jest naturą człowieka jako istoty biologicznej! Aby być zdrowym i sprawnym człowiekiem ruszaj się!

 

29 kwietnia 2022 roku miałam okazję odpowiedzieć na to pytanie podczas spotkania na żywo na zaproszenie dziennikarki Hanny Borowskiej z firmy NIKALAB. Zapraszam cię do zobaczenia tego 30 minutowego materiału video.  Wystarczy,że klikniesz na link Dlaczego pilates to dobra metoda ćwiczeń dla osób pracujących siedząc? Podczas spotkania nie ograniczyłam się tylko do odpowiedzi na pytania. Pokazałam kila ćwiczeń, które możesz wykonać podczas swojej zdrowiej przerwy w pracy bez potrzeby rozkładania maty czy przebrania się w strój sportowy.

 

Zachęcam cię również do zaplanowania 2-4 treningów pilatesu w tygodniu na macie. Po to, aby wyjść z pozycji siedzącej i dzięki ćwiczeniom pilatesu na macie uruchomić i wzmocnić mięśnie osłabione, uelastycznić nadmiernie napięte, nauczyć się oddychać poprawnie, nauczyć się wydłużać i uruchamiać swoje centrum ciała, i przede wszystkim poprawić swoją świadomość prawidłowej postawy ciała również w pozycji siedzącej. Pilates zmieni twoje życie! Jestem o tym przekonana. Znajdź 20-30 minut przynajmniej 2-4 razy w tygodniu i ciesz się sprawnością, dobrym samopoczuciem na co dzień.

 

Jeśli czujesz się zainspirowana i chcesz dołączyć do osób ćwiczących pilates ze mną w formie treningów video we własnym domu lub biurze, podczas podróży służbowej czy na wakacjach, i tak często jak potrzebujesz, zapraszam cię na moją platformę pilatesu online. Znajdziesz ją pod tym aktywnym linkiem www.treningi.wformiepo40.pl